pátek 2. června 2017

Pěstuji si Benjamína, chceš taky?

Nikdy jsem nebyla nejlepší kamarádka s rostlinami. Uhnilý kaktus, uschlý kaktus... jó to u mě bohužel bylo naprosto v normálu, ať jsem se snažila sebevíc. Většinou jsem si kaktusy kupovala po 3 kusech a doufala, že alespoň 1 mojí lásku a péči přežije. Kdo říká, že kaktus je nejjednodušší na péči a přežije vše, ten pěkně kecá.
Postupně se ke mě ale dostaly i jiné rostliny - např. Benjamin (Ficus Benjamina "Natasja"). Nejsem si jistá, zda jsem ho dostala, nebo si ho koupila, ale v mé domácnosti už je téměř dva roky, pochází z Ikea a stále žije. A nejen, že stále žije, ale už jsem z něj dokázala vypěstovat i další Benjamína např. pro sestru a mamku.


Upřímně si myslím, že je to rostlina, která dokáže přežít opravdu všechno. Důkazem je například to, že se mu daří i u mě dobře a stále žije. Láskou jsem ho vypěstovala i pro mamku, u které se mu také daří a samozřejmě i pro ségru - během dvou dnů u ní doma jí opadal a já myslela, že je po něm, ale né, on se z toho oklepal, lístky znovu narostly a vypadal zase tak, jak má. Teď už vím, že to bylo asi teplotním šokem.

Benjamin je drobnolistý fíkus, který je nenáročnou rostlinou, přesto jeho péče vyžaduje pár pravidel.

Jak tedy o tento fíkus pečovat, co potřebuje a čemu se vyhnout?

 • potřebuje dostatek světla (ale ne přímé sluneční paprsky)
 • vyhovuje mu pokojová teplota (nejméně 10°C a nejvíce 24°C)
 • zalévat odstátou vodou, nikoliv studenou z kohoutku (ale já ho dosud zalévala vodou přímo z kohoutku a přežil to v pohodě)
 • nemá rád změny, proto se nedoporučuje přesazování, stěhování apod.
A teď už se konečně vrhneme na získání ze starší rostlinky novou.

Postup je úplně jednoduchý, stačí staršího Benjamínka ostříhat, ustřižené kousky vložit do vody (cca na 3 týdny) než vykoření, přesadit do květináče s hlínou a nová rostlinka je na světe!:)Co vy a pokojové rostliny?

2 komentáře:

 1. Ty kaktusy z IKEA, co se kupují po třech, jsou tuze praktické pro nás nepěstitele. :D Taky už jsem dvě sady kaktusů zlikvidovala - roste mi tu jeden poslední kaktus, ostatní pomřely, ale s těmi roztomilými květináčky mám další plány. Mám "štěstí" na velmi tmavý byt a v zimě si s tím obvykle rostlinky neporadí. Letos, když byla zima dlouhá, mi pomřely dokonce i bambusy ve váze, a to jsem si o nich myslela, že přežijí vše. Fíkus nejspíš časem zkusím, vypadá moc hezky. :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je krasavec! :) Mě taky jednou chcípl i kaktus. :D Moc se s rotlinkama nekamarádím, je mi jich pak akorát líto, že následkem mé "péče" umírají. Ale tento rok jsme si s přítelem pořídili opuncii (také kaktus, měl by mít i plody) a aloe vera a zatím se daří! Ale je to hlavně kvůli tomu, že si na zalívání vzpomíná přítel. :D

  Já když už, tak jsem šikovnější spíš venku, tam už se mi to krásně zelená bylinkami, pažitkou, jahodama a různou zeleninou. To bude úrodička. ^^


  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat