pátek 12. května 2017

Spotřebováno trochu jinak

Ahoj, pokud čtete kosmetické blogy, určitě jste narazila na rubriku "Spotřebováno". Pokud nevíte, o co se jedná, tak ráda stručně vysvětlím. Jedná se o článek, ve kterém se jeho autorka vlastně chlubí produkty, který vypotřebovala za daný měsíc - přiznávám se, že mě občas překvapuje, kolik toho kdo spotřebuje... mě by stejné množství vydrželo asi tak na půl roku, rok? V článku jsou tedy zmačkané, ošklivé a špinavé obaly od vypotřebované kosmetiky + krátké recenze na dané produkty. Mě osobně vždy přišly tyto články zbytečné. Pokud chci psát recenzi na kosmetiku, tak jí napíšu bez toho, aniž bych přeci ukazovala odpadky... a tím se právě dostávám
k dnešnímu článku.

Nedávno jsem narazila na článek ohledně Zeero waste. Do té doby to byl pro mě úplně neznámý pojem a tak jsem začala číst a zjišťovat, o co se jedná.

Zero waste, neboli život bez odpadu. Kdo se o tento životní styl více zajímá, jistě mu něco říká jméno Bea Johnson - jedná se o autorku knihy Domácnost bez odpadu, která je ve světě stále více oblíbenou. Bea a její rodina dokáží žít s minimem odpadu. Knihu jsem zatím nečetla, a tak je mi záhadou, jak se dá žít téměř bez odpadu. Každopádně alespoň malými krůčky se snažím přiblížit k menšímu množství odpadu (oproti tomu kolik jsem ho měla dosud) a samozřejmě i tomu, jak odpad správně třídit.

Zkoumání Zeero waste životného stylu mě přivedlo k myšlence, že je u mě něco hodně špatně. Přiznávám se bez mučení, že nedávno jsem pořádně netřídila ani odpad - ano, občas jsem vyhodila do kontejnerů na plasty nějaké ty PET lahve a do kontejneru na papír zase krabice po stěhování, ale tím to u mě docela haslo. Obávám se, že takových nás tu je mnohem více.

Když jsem šla před pár týdny (nebo už to je nějaký ten měsíc?) vyhodit plný koš do popelnice, na chvilku jsem se zastavila, nakoukla do pytle s odpadky a uvědomila jsem si, že toho musím ještě opravdu hodně dohnat a ve třídění odpadků se polepšit. Asi nemá cenu, abych sem vypisovala obsah našeho odpadkového koše... proto tento článek nepíšu.

Proč ho tedy píšu? Asi nějak doufám, že dokážu otevřít alespoň jednomu člověku, co čte tento článek a odpad netřídí buď vůbec, nebo jen málo... otevřít oči k tomu, že je přeci tak snadné ten odpad třídit, nezabere to moc času... a ano, je pravda, že to možná ani nic moc neovlivní, svět to nezachrání... ale aspoň ta malá naděje tu je :)

Jaký názor máte na zero waste? Přijde vám to přirozené, nebo už přehnané? A co takové třídění odpadu?:)  

4 komentáře:

 1. Taky jsem o tom už slyšela a je to super. :) Já teda do toho nejsem tak 100% nadšenec, ale jinak se snažím vše doma poctivě třídit, ničím neplýtvat zbytečně, nevyhazovat jídlo. Prostě se na to, aby Zemi bylo líp, docela zaměřuju a sekýruju tím i všechny kolem. :D Naštěstí přítle, který se mnou žije už si zvykl a už to máme zajeté. :)


  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 2. Třídím jako o život. Dvě velké krabice jsem obalila balícím papírem, takže mám vlastní stylový koš na papír i na plast. :) Docela mě zlobí, že nikde poblíž nemáme popelnice i na tetrapaky a hliník. Třídím i textil a samozřejmě sklo, to už dnes nevyhazuje do směsného snad nikdo. Myšlenka zero waste je dost zajímavá, ale v praxi si ji nedokážu představit. Nevím, jak v Praze, ale v Brně třeba bezobalové obchody vůbec nemáme. A jezdit si pro mléko k farmáři? Myslím, že zplodiny uvolněné kvůli přejezdu autem budou ve výsledku vyšší, než ty nutné na výrobu a zrecyklování plastové nebo tetrapakové láhve.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdybys popsala obsah odpadkového koše - přiblížíš se pak oněm kosmetickým blogerkám. :'D Myslím, že by to byla zajímavá parodie, protože ve výsledku dělají to samé...
  Já už o tom slyšela kdysi, v televizi ukazovali případ jedné slečny, která dokáže žít bez odpadků a vzhledem k bio a eko a veggie, které teď vládne, nedivím se, že se začíná rozmáhat i toto. Každopádně je super, když si na tom někdo zakládá a opravdu tak umí žít.

  OdpovědětVymazat
 4. Bea by ze mne asi radost neměla, Berlingo je plný odpadu od kufru až po sedačku spolujezdce... včera večer jsem šla vyhodit petky do plastu a tak si v hlavě pohrávám s myšlenkou "tady je takový klídek, nikde nikdo, ty můry ptačí zpívají" najednou slyším "AHOJ!" Panika, zastavuji, otáčím se, kde-kdo JE? Na kolejích soused od Mírovy babičky... šedivej, odhaduju věk něco přes 60?! Tak říkám "Dobrý den" a zároveň dostávám vynadáno, že si přece jako tykáme... znovu panika "no já jsem jen" bylo mi blbý dokonči větu slovy "O DOST MLADŠÍ, BYS MOHL BÝT MŮJ DĚDA" A místo toho odpověď: "Mě to přijde blbý".

  - adrenalin na vesnici! ;)

  OdpovědětVymazat