pátek 26. května 2017

Prodávej/nakupuj na vinted.cz

Dříve Votočvohoz, dnes už Vinted... jedná se o stejnou stránku s novým názvem, tak se nenechte zmást :) Nezáleží na tom, jestli jste si zrovna uklidili ve skříni a máte spoustu věcí, které již nenosíte, ale jsou v takovém stavu, že je vám je líto vyhodit a rádi byste je prodali, nebo zrovna sháníte nějaký super kousek za pár korun, tak nebo tak... určitě mohu tuto stránku doporučit. Jen je potřeba si dát pozor na pár věcí.


Pár zásad pro prodej
Kvalitní fotografie
První věcí, kterou můžete potencionálního kupujícího nalákat jsou jistě fotografie. Nikdo si nebude kupovat zajíce v pytli, a tak je dobré každý prodávaný kus obohatit o několik fotografií, kde jde vidět celý kus, ale pak jsou zde např. vyfocené i detaily a spousta uživatelů dává přednost i fotografiím na postavě.

Popis
Ke každému prodávanému kousku je dobré napsat nejen velikost, ale i rozměry. Pokud je na fotce zachycená o trošku jiná barva, než jaká je ve skutečnosti, také to připište a pokud má náhodou kousek nějakou vadu, nezamlčujte jí, ale dejte o ní vědět.

Informace o sobě
Nebojte se připsat nějaké základní informace o své osobě, nebudete tak úplně anonymní, ale zase nemusíte psát celý svůj životopis. Dobré je také připsat odkud jste a zda je případně možné osobní předání, protože každý rád ušetří na poštovném.

Nejdřív platba, poté zboží
Funguje to tu úplně stejně, jako např. na eshopech. Zákazník si za zboží nejdříve zaplatí a když máte peníze v pořádku na účtu, teprve zboží zabalte a odešlete - vždy je lepší zasílat doporučeně a schovat si podací lístek, dokud nemáte jistotu, že zboží kupujícímu dorazilo.

Slevy
Buďte otevření slevám a to hlavně, pokud od vás uživatel nakoupí více kousků či nabídněte poštovné zdarma. I tím přilákáte nové zákazníky.

Hodnocení
Nezáleží na tom, zda vám uživatel nakonec peníze neposlala, neodepisuje, ignoruje vás, anebo obchod v pořádku vyšel. Vždy udělte hodnocení. Pokud bude kladné, další lidé budou vědět, že obchodovat s daným uživatelem je snad bezpečné a pokud dopadl obchod katastrofálně, alespoň tím upozorníte další uživatele a třeba jim tím ušetříte nervy a dohady.

Pár zásad pro nákup
Bohužel už server není takový, jaký dřív - najde se zde hodně uživatelek, které pouze zboží přeprodávají např. z Ebay a dají si velkou přirážku, anebo prodávají různé fake produkty a vydávají je za originály. Bohužel se zde také najdou i takové uživatelky, které od vás přijmou peníze, ale zboží už nikdy neuvidíte. Proto je důležité si při nákupu dávat větší pozor, než při prodeji.

Hodnocení
Každý uživatel má nějaké hodnocení (pokud se tedy nejedná o úplného nováčka). Já čtu hodnocení vždy jako první, jakmile tam čtu nějaký problém - zboží neodesláno, zboží ve špatném stavu apod., tak na daném profilu nic nenakupuji, i kdyby se mi to sebevíc líbilo. Nechci riskovat.

Komunikace
Uživatel nenapsal do popisu žádné vady? To bohužel neznamená, že je zboží opravdu nemá. Zeptejte se, je zboží v pořádku? Nemá nějaké vady? Sice nemáte jistotu, že se vám dostane pravdivé informace, ale pokud je se zbožím následně nějaký problém, lépe se to díky komunikaci řeší.

Osobní předání
Chcete ušetřit na poštovném? Obchodujete s člověkem, který nemá žádné hodnocení? Jedná se o zboží, které není úplně levné? V takových případech doporučuji osobní předání - pokud je to možné. Nezapomínejte, že se stále máte sejít jen s někým, koho vlastně neznáte, a tak si naplánujte předání na veřejném místě, kde je plno lidí, a abyste se našli, vyměňte si radši telefonní čísla.

Na vinted jsem již několik let (3?4?) a naštěstí jsem nikdy nenarazila na žádného uživatele, s kterým bych musela řešit nějaké problémy a jsem za to ráda a doufám, že to nezakřiknu (ťuk ťuk). Držím se těchto pár zásad a mám pocit, že to opravdu funguje :)

Pokud byste měli zájem koupit něco ode mě, tak budu moc ráda a můj vinted profil najdete zde.

2 komentáře:

  1. Pěkný článek o Vintedu. :) Já tam jsem už pár let, ale poslední dobou to tam bohužel přeje spíš překupnicím, tak už využívám spíš jen diskuze. :)


    blog Days of Daysy

    OdpovědětVymazat
  2. Jeeee kobereček na focení miminek slouží na focení triček! ;) Alespoň je využitý! :D :-*

    OdpovědětVymazat