pátek 19. května 2017

Jak sehnat pronájem v Praze

"Nepřestěhujeme se někam blíž k Praze?"
"A nebylo by lepší rovnou do Prahy?"

Přesně tímto způsobem jsme se dostali do Prahy, žádné velké plánovaní, žádné složité rozhodování a od tohoto okamžiku šlo všechno velmi rychle.

Zasedla jsem k internetu a začala hledat pronájmy v Praze. Tenkrát jsem začala na sreality.cz a postupně se dostala i na jiné stránky. Byla jsem z toho opravdu hodně zmatená, tak malé byty, za tak vysoké ceny? Sprchový kout vedle kuchyňské linky? Cože, byt ve sklepě? Jak rychle jsem začala hledat, tak rychle jsem zase přestala.

Netušila jsem, podle čeho byt hledat a vlastně ani v jaké lokalitě. V Praze jsem já ani přítel práci neměli a i tu jsme si tam teprve plánovali najít. Vůbec jsme neřešili, jestli si najít nejdřív práci, nebo byt, ale protože jsme nějak jsme tušili, že práci v Praze vždy seženeme, tak jsme se začali nejdříve dívat po bytech a následně až po nastěhování hledat práci.

Byli jsme se podívat na jednom bytu, odkud jsme docela zděšeně odešli, protože byl fakt malý a všude daleko. Tenkrát jsem samozřejmě netušila, kde jaká část Prahy je, jak moc je důležité mít hned u baráku zastávku tramvaje, autobusu, anebo rovnou metro. Teď už se na to vše dívám samozřejmě úplně jinak.

"Brácha má zrovna volný byt k pronájmu, nechcete se na něj podívat?"
"Jasně, chceme! Kdy?"

Netrvalo dlouho, my zašli na prohlídku krásné novostavby na Proseku, byt si ihned zamilovali, cena se zdála ok a přiznávám se, že tenkrát mi bylo jedno, že je to kousek na metro, hned u autobusové zastávky, Penny téměř přes silnici a dalších milion fajn věcí. Do toho bytu jsem se okamžitě zamilovala, a tak začalo naše dobrodružství na Proseku.

Jak jste si mohli všimnou, moc dobře si pamatuji naše začátky skrz bydlení v Praze a to, jak není vůbec snadné najít hezký (a cenově dostupný) byt. Proto jsem se rozhodla, že se s vámi dnes podělím o pár tipů ohledně hledání bytů v Praze.

Ptejte se známých
Určitě se nejdřív poptejte všech známých, zda náhodou nemají byt k pronájmu, nebo o někom nevědí. My se přesně takto dostali k našemu prvnímu pronájmu v Praze a byli jsme velmi spokojení. Nyní vím, že bez známosti bychom se k tak krásnému bytu nedostali, protože by byl rychle pryč a navíc jsme dostali i lepší cenu (což samozřejmě také potěšilo). Nikdy nevznikl s majitelem žádný problém, komunikace s ním byla úplně parádní. Proč jsme se tedy z bytu odstěhovali? Protože se rozhodl byt prodat - nejdříve ho nabídl ke koupi nám, ale my věděli, že takový byt je do budoucna moc malý a jeho kupní cena byla velmi vysoká - i když nám dal i nějakou tu slevu.

Hledejte na internetu
Na internetu existuje velká řada stránek, na kterých jsou nabízeny pronájmy. Určitě doporučuji Bezrealitky.cz, kde se nachází převážně byty přímo od majitelů, a tak nemusíte platit žádnou provizi realitní kanceláři.
Ráda mám i Sreality.cz, které mi přijdou velmi přehledné, ale zde se už většinou jedná o realitní kanceláře, kde je nutné zaplatit provizi.
Na Facebooku existuje velká řada skupin, kam lidí píší své nabídky na pronájmy, ale můžete tam napsat i poptávku, kde je určitě vhodné napsat, jak velký byt sháníte, jeho přibližnou lokalitu, kolik jste ochotni zaplatit + i nějaké informace o sobě.

Našli jste byt, ale stále nemáte vyhráno
Pokud jste našli ten pravý byt a domluvili jste si schůzku - ať už s realitkou či s majitelem, nezapomínejte, že stále nemáte vyhráno. Čím lepší a levnější byt, tím více zájemců na něj je.

Proto jakmile jste na internetu našli byt, o který máte zájem, OKAMŽITĚ volejte a domluvte si schůzku, pokud není uvedené telefonní číslo, tak se ozvěte aspoň na e-mail, ale vždy je lepší volat. Schůzku si domlouvejte co nejdříve (čím déle to odkládáte, tím větší šance je, že byt už bude pronajat).

Na domluvenou schůzku si s sebou vezměte kauci, kterou požaduje snad každý majitel (ve smlouvě si případně pohlídejte, aby se jednalo o vratnou kauci, zjednodušeně: Pokud v bytě nic nezničíte za celou dobu jeho užívání, tak vám majitel celou kauci vrátí, jinak si z toho bude brát peníze na různé opravy a jistí se tím i v případě, že např. nezaplatíte nájem apod.) a také si vezměte peníze minimálně na první nájem. Pokud se jedná o schůzku s realitním makléřem, mějte s sebou i provizi, kterou mu budete v případě pronájmu platit. 

Určitě je velká výhoda mít možnost zaplatit kauci, (provizi) a první nájem hned na místě a třeba díky tomu byt bude právě váš. Ještě nikdy se mi nestalo, že by na jeden byt byl pouze jeden zájemce, vždy je jich víc.

Doufám, že tento článek někomu pomůže k lepšímu bydlení a do komentáře se určitě podělte se mnou (i s ostatními čtenáři) o vaše zkušenosti ohledně shánění nájmu v Praze :)

2 komentáře:

  1. Já mám zkušenost z opačného spektra: se sháněním podnájemníků v Brně. A ano, je to masakr. Zveřejníš inzerát (v mém případě stačilo jen napsat příspěvek na Facebook) a hned během první hodiny jsem měla 4 zájemce. První pár pak nakonec i byt dostal. Takže z pozice podnájemníka: reagovat rozhodně HNED. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Prosek byl nejlepší! :) Dalo se tam krásně dojet autem (oproti Žižkovu). Nejlepší byla první ztráta v metru, tvůj nefunkční telefon, apod. Kdyby nebyl Prosek, tak tohle nezažijeme my dvě, ani celá familie! :D :-*

    Naše stěhování bylo jinačího typu "Potřebuju někam zaparkovat auta." a skončilo to "Jakou barvou vymalujeme chodbu?" :D Teď jsme o dva levely vejš a do toho volného pokojíčku hledáme nocležníky celkem rychle :) samé měšťáky - Praha, Praha, Praha, Olomouc, Praha? ;)

    OdpovědětVymazat