pondělí 10. dubna 2017

Stěhování, balení - rady, tipy

Ahojky,
v posledních dvou letech jsem se stěhovala opravdu mockrát - nejdříve to bylo po maturitě od rodičů do Mnichova Hradiště, tam jsem po pár měsících přišla na to, že to není zrovna to pravé a přišlo další stěhování. Tentokrát do Prahy na Prosek, kde se mi velmi líbilo a měli jsme tam pronajatý nádherný byt, ve kterém jsme bydleli téměř rok. Pak bohužel přišlo stěhování kousek za Prahu do Pyšel, což bylo naše nejkratší bydlení a pak rychle šup zpátky do Prahy a tentokrát rovnou do centra na Žižkov, a aby toho nebylo málo, tak od dubna jsme zase jinde... ale o tom zas třeba jindy :)  
 
krabice jsou základ
Při každém stěhování jsem se naučila něco nového, poznala něco nového a obávám se, že se nám povedlo i pokaždé zapomenout či ztratit nějaké naše věci. Právě proto jsem se rozhodla, že zkusím sepsat článek s rady ohledně stěhování a třeba tím někomu pomůžu.
 
Krabice, izolepa, fólie, noviny a fixa
Důležité je dostatečně dopředu si sehnat materiál, který budete potřebovat k balení. Já osobně se při balení neobejdu bez této pětky - krabice, izolepa, fólie, noviny a fixa. Musím říct, že se dost špatně odhaduje, kolik krabic vlastně člověk bude potřebovat. Proto si jich zkuste sehnat opravdu co nejvíc. Ještě se mi nestalo, že by nějaké prázdné krabice při stěhování zbyly.
 
Možná se ptáte, kde sehnat větší množství krabic, aniž byste je museli kupovat. Podle mě je koupě krabic totiž úplně zbytečná. Nebojte se dojít zeptat do nejbližšího supermarketu, zda vzadu zrovna nemají nějaké velké, nebo klidně i malé krabice, které by vám dali. Pokud slušně poprosíte a nenatrefíte na někoho extrémně protivného, tak jistě s prázdnou neodejdete. Můžete se také domluvit, zda by vám tam krabice schovávali, že si je např. každý den odpoledne přijdete vyzvednout. Osobně moc nedoporučuji Billu - např. krabice od banánů vám stejně nedají, prý je posílají pryč. Nejlepší zkušenosti mám s Albertem, ale to jsem spíš vždy měla štěstí na milou prodavačku. Nepodceňujete ani menší obchody. Při našem stěhování z Proseka jsem se domluvila s jednou slečnou, která pracuje ve zverimexu, jestli by mi neschovávala krabice. Měla jsem tak spousta krabic více velikostí a slečna byla ráda, že je nemusí rozkládat, trhat a nosit do kontejneru na papír. Nejlepší jsou ty krabice, které se dají zavřít.
 
Pokud se jedná o balení křehkých věcí - skleničky, nádobí, vázy apod. tak je nezapomeňte zabalit nejdříve do novin či bublinkové fólie. Já takové věci zabalila pouze do novin a do menších krabic, kam jsem vždy ještě nacpala zmačkané noviny, abych omezila jejich rozbití a zatím jsme při stěhování nic nerozbili (ťuk ťuk).


Oblečení a lehké věci balím zásadně do velkých krabic a těžké věci jako jsou např. knihy zase do menších , protože komu by se chtěla stěhovat velká krabice plná knih? Asi nikomu, a tak je jednodušší těžké věci sbalit do více krabic, ale za to menších.
 
Každou krabici nezapomeňte zalepit izolepou, aby se vám při stěhování neotevřela a také určitě doporučuji každou krabici nadepsat fixou, co se v ní nachází - tím se dost usnadňuje vybalování a samozřejmě nezapomínejte na nápis KŘEHKÉ - je tak větší šance, že si dáte větší pozor na skleničky apod.
 
Karlík se stěhuje všude se mnou
Čas a klid
Vždy se stěhování snažím naplánovat tak, abych měla cca 2 dny času a klidu na balení. Ono se to nezdá, ale než všechny věci zabalíte, tak to docela trvá. Určitě je lepší vše zabalit v klidu, než chvátat a mít ve všem bordel a zmatek. Pokud si dáte záležet s balením, tak to při vybalování určitě oceníte. Nejradši balím, když jsem doma sama a mám na to klid. Nikdo mi do toho nekecá a tvořím si mezi hromadou krabic svůj vlastní systém. Naposled jsem sice balila jen po večerech, ale i to se dalo nakonec zvládnout.
 
Krabice záchrany
Určitě mohu doporučit sbalit do jedné krabice důležité věci, bez kterých se neobejdete, i když vše ostatní ještě budete mít zabalené. Představte si, že se balíte na víkend někam do opuštěné chaty a podle toho si věci do krabice sbalte (např. zubní kartáček, čisté oblečení, ale i kafe, hrníček a rychlovarná konvice,...).
 
Vše 2x zkontrolujte
Pokud se stěhujete s někým, tak na něj vůbec nespoléhejte a spolehněte se pouze sami na sebe. Jakmile si myslíte, že máte již všechno sbalené a dokonce už i přestěhované, projděte celý byt, podívejte se všude, zda jste na něco nezapomněli. Při prvním stěhování do Prahy jsme takto nechali v jedné kuchyňské skříňce vše, co tam bylo - koření, med,... Protože já si myslela, že tu skříňku sbalil přítel a on si myslel, že já. Proto doporučuji vše 2x překontrolovat.

Upřímně si myslím, že bych si brzy mohla založit balící a stěhovací firmu, protože určitou praxi už v tom mám a každé stěhování zvládám lépe :D

Řekněte si o pomoc
Máte hodně věcí a vlastní nábytek? Nebojte se říct si i o pomoc - ať už kamarády s velkým autem, nebo profesionály. Ať se budete snažit sebevíc, tak postel, skříň, pračku apod. pravděpodobně sami do auta stejně nezvládnete donést a pokud ano, opravdu máte auto, do kterého se to vejde?:)

Pokud máte vyzkoušené nějaké jiné fígle k balení a stěhování, určitě se o ně semnou v komentářích, protože mě letos ještě jedno stěhování čeká (a pokud ne, tak se zase něco po*ralo pokazilo) :D
 

3 komentáře:

  1. Fajn tipy! Já se stěhovala vesměs v cestovkách a na etapy - zatím to bylo jen od našich do vlastního, kde jsem si navíc věci jako nádobí teprve pořizovala. Dalšího stěhování se děsím jak čert kříže. :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju :) neděs se, ono se to nějak zvládnout dá... ale čím víc věcí, tím je to prostě horší :D

      Vymazat