neděle 12. února 2017

Dívka ve vlaku - Paula Hawkins

Ze všech stran se na mě už nějakou dobu hrne kniha Dívka ve vlaku, její obálka mě již před delší dobou zaujala v metru a všude se dočítám různé názory. Někdo knihu miluje, někomu to přijde moc kýčovité. Dokonce už je natočený i film a já stále netuším, o čem je vlastně  kniha? To rozhodně musím napravit.... a po třech dnech už vím, o čem kniha je, mám na ní vlastní názor a ráda bych se s vámi o něj právě teď podělila.

Hlavní postavou je Rachel, která každý den jezdí vlakem z Londýna a do Londýna. Jakmile vlak na krátkou chvíli zastaví u návěstidla, Rachel má výhled na několik domů - jedním z nich je i dům, kde žila se svým přítelem Tomem. Snaží se na tento dům nekoukat, protože Tom tam stále žije, ale už se svojí současnou přítelkyní Annou a s jejich společným dítětem, což je pro Rachel bolestný pohled. Místo toho ráda pozoruje mladý, zamilovaný pár. Denně tento pár pozoruje, fantazíruje o nich,
o jejich životě a dokonce si je i pojmenuje - Jason a Jess.
zdroj fotky

"Vlak zastaví jako vždycky na signál. Vidím Jess, jak stojí na terase před francouzským oknem. Dívá se přes rameno do domu; snad se baví s Jasonem, který chystá snídani."

Jednou z vlaku Rachel uvidí něco, co jí šokuje, ale o co přesně jde, to vám prozrazovat nebudu.

Netrvá dlouho a Rachel se dovídá, že "její" Jess je pohřešována a ve skutečnosti se jmenuje Megan. Policie vyšetřuje, co se jí stalo, kam se Megan poděla.
Jak moc souvisí zmizení Megan s tím, co viděla z vlaku Rachel? To se dozvíte, pokud si knihu přečtete.

"Pohřešuje se! Jess je pohřešovaná. Megan je pohřešovaná. Od soboty."

Rachel nejen, že jezdí každý den vlakem, ale také je alkoholička, a proto její výpověď policie nebere příliš vážně...

Ze začátku mi kniha přišla jen taková obyčejná, ale jakmile se ztratila Megan, zajímalo mě, co se jí stalo a proč to viděla právě Rachel, jak s tím vším byla Rachel spojená? Vlastně mnohem víc, než mě na začátku knihy napadlo.


"Možná jsem jediná, kdo ví, že Meganin milenec vůbec existuje. Pátrám 
v kabelce po kousku papíru. Na zadní stranu účtu za dvě lahve vína sepisuju seznam nejpravděpodobnějších vysvětlení toho, proč Megan Hipwellová zmizela..."

Děj je zajímavý a velmi čtivý, byla jsem netrpělivá a rychle jsem se snažila dočíst celou knihu, jen abych věděla, co se s Megan stalo. Na konci mi celé řešení přišlo velmi překvapující (i když jsou mezi vámi jistě tací, kteří to vše odhalí mnohem dříve, než já, a nebude to pro vás takový šok).

Jediné, co mi na knize vadilo je, že se děj chvíli odehrává z pohledu Rachel, Anny a dokonce i Megan. Ze začátku tyto části na sebe časově ani nenavazují, a tak mi chvilku trvalo, než jsem si na to zvykla - nejdříve to pro mě bylo pěkně matoucí, ale jakmile jsem si zvykla na tři různé postavy a hlídala jsem si dny, ve kterých se děj odehrává, tak už to bylo mnohem lepší.

4 komentáře:

 1. Musím se přiznat, že jsem nečetla moc o čem kniha je, protože mi to říkala už kamarádka, která mi film i knihu doporučovala a četla jsem i o filmu. Ale zajímal mě tvůj názor na to, protože jsem slyšela a četla jen samou chválu.:) Vypadá to, že se aspoď do filmu budu muset pustit, na čtení jsem bohužel moc líná :-D Jen doufám, že se v tom ztrácet nebudu.:)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já tu mám už asi dvě hodiny film rozkoukaný a nejsem schopná to dokoukat, z knihy jsem byla více méně nadšená, ale film mě vůbec nebaví :( Takže doporučuji přemoct lenost a pustit se do čtení :D :)

   Vymazat
 2. Knihu jsem nečetla, protože vždycky, když se něco takto rozšíří - přestane mě to lákat. :D Každopádně díky tvé recenzi pořád váhám, jestli ji někdy otevřu nebo ne... Dosud už jsem si totiž připadala rozhodnutá, že ne. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Já si myslím, že tato kniha je vysloveně špatná:
  http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/12/paula-hawkinsova-divka-ve-vlaku.html

  OdpovědětVymazat