pondělí 21. listopadu 2016

Zázvorový sirup

Letošní podzim a zima jsoupro mě poměrně kritický, zvlášť co se týká zdraví. Kašel, rýma, bolest hlavy,... Lila jsem do sebe litry černého čaje s medem a zázvorem, ale brzy mi došel čaj a následně i med. A to ani nemluvím o tom, jak mě už nebavilo si pořád strouhat zázvor apod. Proto mě napadlo, že bych mohla poprvé zkusit vyrobit zázvorový sirup. Na internetu jsem hledala mezi velkým množstvím receptů, ale žádný nebyl podle mých představ, a tak jsem to nějak splácala dohromady sama.

Čaj ze zázvorového sirupu + kniha = skvělá kombinace!:)
Účinky zázvoru:
 • pomáhá při chřipce a nachlazení
 • aktivuje srdečně-cévní systém
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • zahřívá tělo a má antibakteriální účinky
Jsem si jistá, že zázvor má ještě několik dalších účinků a důvodů, proč by ho měl člověk užívat. Já jsem uvedla pouze ty základní.
Ingredience:
1 kg cukru
0,5 vody
350 gramu zázvoru
2 kusy celé skořice
2 lžíce rumu
2 kusy citrónu

Poznámka pro ségru: Vidíš, já ti říkala, že med tam není!:D:)
 
Postup:
Do hrnce jsem dala cukr, nalila vodu a přidala oloupaný a nastrouhaný zázvor. K této směsi jsem přidala skořici celou a trochu rumu. Směs jsem cca 15 minut vařila. Poté jsem směs nechala chvíli vychladnout a přidala šťávu z vymačkaných citronů.
Jakmile mi sirup vychladl, tak jsem ho přelila do karafy a dala do lednice, kde ho skladuji.
 
Z uvedeného množství ingrediencí mi vznikl cca 1 litr sirupu.
 
Pro přítele je sirup hodně zázvorový (ale on zázvor zrovna dvakrát rád nemá), pro mě je docela dost sladký, a tak mi stačí opravdu jen malé množství, kde cukr tolik necítím, ale zázvor ano. Příště možná zkusím ubrat trochu cukru.
 
Sirup nejčastěji zalévám horkou vodou a mám z něj čaj, ale dá se použít i jako studený nápoj, kdy ho stačí zalít studenou vodou a přidat třeba led a kousky citrónu - ale tak ho nejspíš budu pít až v létě.
 
Zajímá mě, zda si i vy děláte doma nějaké sirupy?
Jestli ano, tak se budu ráda, pokud se semnou podělíte také o recepty!:)  

2 komentáře:

 1. Ja si domáce sirupy nerobím, ale priateľ má vždy doma domáci bazový sirup a ten je naozaj skvelý v lete, veľmi som si ho u nich obľúbila. Mám rada domáce, hlavne keď sú také husté a dajú sa využiť aj ako príloha k jedlám atď :) Ale tento zázvorový vyzerá dosť dobre aj ten recept je dosť jednoduchý, ja si v zime varím zázvorové čaje, niekedy tie obyčajné z obchodu, ale doma si aj robíme, že si ho nastrúham a dám s pomarančom a citrónom, ale to sa mi tiež nechce vždy s tým prplať, takže sirup znie ako veľmi dobra alternatíva :)

  OdpovědětVymazat
 2. myslím, že není špatný si takový sirup udělat doma. My máme ale kupovaný a popravdě, ještě jsem ho neměla, do čaje super na nachlazení, ale jinak moc nemusím:)


  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat