pátek 18. listopadu 2016

Upeč si sám, aneb dárky do sklenice

Pomalu ale jistě se blíží Vánoce a někteří z vás možná hledají inspiraci na dárky všude možně. Pokud plánujete obdarovat někoho, kdo miluje sladké a baví ho pečení, tak vás snad trochu inspiruji dnešním článkem i já. 

Jsem si vědoma toho, že tento dárek se nezalíbí úplně každému a možná není úplně vhodný na Vánoce, protože je sladké všude, ale přesto věřím, že aspoň někdo z vás ho někdy využije.

Jedná se o připravenou směs ve sklenici na sušenky, müsli tyčinky, cookies,.. a vlastně čehokoliv neodolatelného. Záleží jen na vás, jaké ingredience do sklenice dáte, čím obdarovaného potěšíte. Já jsem pro vás na ukázku vytvořila 2 směsi a to na müsli tyčinky a skořicové sušenky. Na tomto dárku mi přijde skvělé, že do sklenice můžete opravdu dát vlastně cokoliv, co chcete - ale určitě dávejte pouze ingredience na ověřené recepty, aby obdarovaný nebyl  zklamaný, že mu výtvor vlastně vůbec nechutná a zkuste si dát i záležet na tom, co má a nemá obdarovaný rád, popřípadě taky nezapomeňte na jeho různé alergie.

Kde sehnat sklenice?
Můžete samozřejmě použít i úplně obyčejné zavařovací sklenice, které má snad doma každý. Pokud si však chcete dát s výběrem sklenic více záležet, tak vám zaručuji, že je seženete téměř všude. Já osobně mohu určitě doporučit Ikeu, KiK a Pepco. V těchto obchodech se dají sehnat nádherné sklenice za pár korun. Můžete se také krásně vyřádit na ozdobení sklenic pomocí různých stužek, mašlí apod. 

Rady 
  • dobře si rozmyslete, co do sklenic dáte a jaké množství - nebude vypadat úplně nejlépe, pokud bude sklenice poloprázdná 
  • do sklenice dávejte pouze suché ingredience 
  • ingredience skládejte podle jemnosti (nejjemnější dospod, pokud je dáte nahoru, tak vám propadají a ve sklenici nebude vytvořený tak hezký vrstvený dojem) 
  • přiložte návod jak postupovat při pečení + jaké suroviny přidat (Je potřeba přidat ještě máslo, mléko,..?) 
Müsli tyčinky
Na první směs do sklenice jsem si pořídila sklenici v KiK za 70,- Kč (mašličku už měla) a rozhodla se, že poprvé zkusím domácí müsli tyčinky.Ingredience:
do sklenice:
170 g třtinového cukru
350 g ovesných vloček
150 g loupaných arašíd
100 g klikva (můžete dát samozřejmě jakékoliv sušené ovoce) 

mimo sklenici:
140 g medu
170 g másla

Postup:
Med s máslem jsem si rozpustila na mírném ohni, následně přidala celý obsah sklenice a pořádně promíchala (cca 5 minut). Poté jsem celou směs dala na pekáč vyloženým pečícím papírem a směs pořádně umačkala lžící. Pekáč jsem dala na cca 20 minut do trouby při 170 °C, po vyndání z trouby jsem nechala pořádně vychladnout a následně už jen nakrájela na tyčinky.

Z tohoto množství jsem měla přesně 20 müsli tyčinek.

Poznámka: První den byly docela tvrdé, ale 2. a 3. krásně změkly!:)
Výsledek:
Skořicové sušenky
Druhou sklenici jsem si pořídila v Pepcu za 29,- Kč (jen pozor, původně neměla žádný uzávěr) a řekla si, že do ní zkusím udělat skořicové sušenky. Aby to nebyly jen obyčejné sušenky, tak jsem ještě použila tiskátka na sušenky, které jsem dostala minulý rok k Vánocům.

Ingredience:
do sklenice:
250 g hladké mouky

120 g cukru moučky
10 g mleté skořice
1 lžička prášku do pečiva
mimo sklenici:
100 g másla
1 vejce

Postup:
Všechny suché suroviny ze sklenice jsem smíchala s máslem v pokojové teplotě a s jedním vejcem, vše jsem důkladně promíchala a vzniklo mi těsto, které jsem rozválela a pomocí vykrajovátka (dobře, vykrajovátko nemám, takže pomocí skleničky :D) jsem si vykrájela kulaté tvary, které jsem ozdobila pomocí razítek na sušenky. Následně už jen dala upéct do trouby na 160°C cca na 12 - 15 minut.

Z tohoto množství jsem měla 36 sušenek.

Poznámka: Stejně jako müsli tyčinky jsou lepší až 2. a 3. den.

Líbí se vám tento nápad? 

Já osobně musím říct, že jako nápad mi to přijde skvělé, ale přesto v okolí nemám nejspíš nikoho, koho by to potěšilo a každý by chtěl rovnou hotové sušenky :)

Žádné komentáře:

Okomentovat