středa 30. listopadu 2016

Patro na spaní

Už je to nějaký ten pátek, co jsem zveřejnila článek Jak se poprat s malým bytem. Od té doby jsme se s přítelem stihli přestěhovat ještě do menšího bytu, než jsme bydleli téměř rok, ale jedná se pouze o dočasné řešení. Takže nás méně místa vůbec netrápí.
Momentálně bydlíme v pronajaté garsonce na Žižkově, kde je patro na spaní, a tak mě napadlo, že bych mohla sepsat jen takový stručný článek o tom, jak mi patro na spaní vyhovuje a na co by si měl dát člověk pozor, pokud si spací patro plánuje pořídit.
zdroj obrázku 
Vysoké stropy
Pokud si patro chcete pořídit, tak prostě MUSÍTE mít vysoké stropy. Nejsem si jistá, jak vysoké stropy teď máme, ale patro je umístěné v rohu místnosti s tím, že pod ním je kuchyňský kout - kde je dostatek místa, (do hlavy se nepraštím a máme i pár horních kuchyňských skříněk, byť jsou o trochu níž, než bývají normálně) a pokud jsme na patře, tak si můžeme pohodlně sednout a stále máme nad hlavou dost placu, abychom se nepraštili.

I s velmi vysokými stropy se drží nahoře na patře teplo, a proto si nedovedu představit spát tam třeba v létě. Představa, že bych měla spát na patru, kde jsou nižší stropy mě celkem děsí. Nyní je venku už docela zima, a tak se to samozřejmě projeví i v bytě. Byt se špatně vytápí, téměř nikdy mi v bytě není moc velké teplo, ale jakmile jdu spát a vylezu na patro? Mám pocit, že se asi upeču.
zdroj obrázku 
Co pod něj?
Jak už jsem zmínila výše, tak pod našim patrem je kuchyňský kout. Podle mě to není zrovna nejlepší řešení. Při vaření musím svítit a nezáleží na tom, jestli je dopoledne, poledne, nebo večer. Vždy je u kuchyňské linky šero, tma a to mi prostě vadí.
Kdybych o tom mohla rozhodovat, určitě bych tam dala gauč - člověk na něm většinou stejně jen odpočívá či kouká na TV, což jsou činnosti, u kterých moc světla nepotřebuji. Pro jistotu bych vedle gauče dala i pořádnou lampu, kdybych měla náladu na čtení.
Určitě bych pod patro nevolila nic, u čeho potřebujete pořádně vidět - kuchyňský kout, pracovní stůl apod.

Jaké patro zvolit?
Obyčejné, dřevěné patro si můžete koupit v několika obchodních domech, ale za sebe mohu říct, že bych si určitě připlatila za patro na míru přímo od zkušeného truhláře. Patro dokáže vyrobit i nainstalovat přesně tak, aby sedělo, jak má a třeba vám i pomůže vymyslet nějaký úložný prostor a další vychytávky.

Bojíte se výšek?
Já sama se hodně bojím výšek. Představa, že spím vysoko, pode mnou je pár metrů místa a pak teprve podlaha, to ve mě příjemné pocity nevyvolává. První večer si přítel myslel, že na patro nepolezu a radši budu spát dole na gauči. Nemohu říct, že by mě to taky nenapadlo. Přemohla jsem se a na patro vylezla. Je pravdou, že prvních pár nocí jsem spala úplně v rohu u zdi, ale už si pomalu zvykám a občas se přiblížím k prostředku.

Pokud neradi stelete postel, tak u patra se s tím moc trápit nemusíte, protože stejně tam nikdo nevidí (pokud tam přímo neleze) a přiznávám se, že postel momentálně téměř nestelu :)
Máte doma patro na spaní? Pokud ano, jak vám vyhovuje?

4 komentáře:

 1. Jenom jsem otevřela tvůj blog a první, co se mi mihlo hlavou: "Ježiš, tady je to pěkné!" :D ...
  Mně se takové patro strašně moc líbí. Chtěla jsem to tak i u sebe v pokoji, protože mám docela malý pokoj a hodilo by se to, jenže bydlím stále u rodičů a mamka je šéf... Každopádně jsi mi dala dobrý typ do budoucnosti, ráda bych bydlela v domečku, ale člověk nikdy neví, kde skončí a toto je příjemná varianta jak zvětšit prostor. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, tak to moc děkuji, takový komentář hodně potěší :)
   Joo, když jsem bydlela u rodičů, tak mi neprošlo větší stěhování nábytku v pokoji... neboj, jednou se na vybavení bytu/domečku určitě vyřádíš :)

   Vymazat
 2. Ještě pár pátku a uz zas postel stlat budeš :)

  OdpovědětVymazat