středa 10. srpna 2016

Jak se poprat s malým bytem?

Ahojky, troufám si říct, že tento článek bude užitečnější spíše pro ty lidi, kteří žijí v Praze. Proč? Protože tady je to s bydlením složitější... v čem? Bohužel v cenách. Zatímco spousta rodin na vesnici si mohou dovolit velký byt či dokonce dům, tak v Praze průměrná rodina je ráda za 2+KK.

Už je to rok, co jsem začala hledat pronájmy v Praze a opravdu jsem se děsila toho, co někteří lidé nabízejí za 12 a více tisíc. Najít tady hezký byt, aby vám nesežral celou výplatu (pokud nemáte nadprůměrné příjmy) není vůbec snadné. A víte co? Opravdu mě děsí byty, ve kterých ze sprchy dosáhnete do ledničky a takových se tu najde až moc! Takže bacha na to!

Náš první pronájem zde v Praze byla garsonka, která nás nezruinovala a jednalo se o krásnou novostavbu. Nyní se brzy budeme stěhovat do vlastního bytu, který nebude sice o moc větší, ale bude náš. Proto jsem začala pátrat, jak v malém prostoru zvládnout pohodlně žít, nezabít se o toho druhého a mít vše, co chceme potřebujeme.

Předem upozorňuji, že každému vyhovuje něco jiného a možná vám můj článek nepomůže a třeba vás ani neinspiruje, ale přesto jsem se rozhodla sepsat pár mých postřehů.
zdroj obrázku

Světlo a barvy
Myslím si, že úplně nejdůležitější je nechat byt světlý. Jakmile bude tmavá stěna, tmavá podlaha, tak celý prostor bude působit velmi male. Mě osobně se velmi líbí bílé (či světlé) zdi, ale určitě bych k tomu nevolila i světlou podlahu. Byt sice bude působit větším dojmem, ale nemám ráda, když vše moc splývá. Proto moc ráda zvolím světlé zdi a tmavší podlahu (a dřevo na podlaze vypadá taky božsky!). Přednost dávám i světlému nábytku před tmavým. 

Pokud bude v bytě místo, tak je dobré mít jistě větší zrcadlo, které opticky prostor také zvětšuje.
zdroj obrázku


Vzdušnost 
Nikdy jsem neměla moc ráda kýčovité a přeplácané věci a jsem ráda, že se u mě stále nic nezměnilo. Nechápu lidi, kteří mají po celém bytě různé lapače prachů, které jen překáží a vlastně většinou ani hezky nevypadají.

V každém malé bytě samozřejmě lépe vypadá méně kousků nábytku a nikdy (ani do velkého bytu) bych nevolila moc doplňků, detailů a lapačů prachu. Mám ráda útulné místo, takže je fajn zvolit nějaké doplňky - polštářky, vázičky, květiny, ale nic se nesmí přehánět.
zdroj obrázku

Co nepotřebuji
Většina lidí, pokud má dostatek placu, tak hromadí věci. Věci, které vlastně ani nepotřebuje a už je ani nechce, ale přeci to vše nevyhodí, že?

Pokud člověk žije v něčem menším, tak více přemýšlí o tom, zda si to opravdu koupit musí či nikoliv. Nebo tedy spíše přemýšlí nad tím, kam to pak dá. 

Ať tak, či tak... při stěhování si snad každý uvědomí, kolik kravin a nepotřebných věcí má. Protože ono než vše nacpete do krabic, tak to trvá, musíte vše zabalit a přitom si uvědomíte, kde jste vzali tolik věcí? Proč tolik věcí máte? A u některých jste ani netušili, že je máte, takže kdybyste se jich zbavili, tak vám ani nechybí...

Také nemám ráda otevřené prostory a především šatní skříně. Vždy jsem měla ve skříni nepořádek a byla ráda, že skříň mohu zavřít, a že už ten bordel nevidím. To ani nemluvím o tom, jak stálé světlo pro oblečení také není nejvhodnější a ten prach? Ten je prostě věčný. 
zdroj obrázku

Co opravdu potřebuji
Při prohlížení menších bytů jsem se často setkala, že majitelé radši spí na rozkládacím gauči, aby nemuseli mít ložnici a tím ušetří dost místa. S přítelem jsme spali na rozkládacím gauči asi dva měsíce a vzdali jsme to. Jaká to byla úleva, když jsem si koupili pořádnou matraci. Postel jsme sice neměli, ale koho to zajímalo? Ta matrace byla (a stále je!), tak velmi pohodlná.

Já moc dobře vím, že spánek je pro mě důležitý, Pokud bych musela, raději bych obětovala gauč, než postel. Pořádné místečko na spaní je pro mě základ a přes to prostě vlak nejede.
zdroj obrázku - bohužel neznámý

Existují různá řešení, jak mít místo na spaní a ušetřit i prostor (vyklápěcí postel, patro na spaní apod.), ale to není nic pro mě. Přijde mi to nepohodlné a vlastně i dost nepraktické, protože už vidím, jak se každému chce v noci slézt z patra na záchod a pokud v bytě nejsou vysoké stropy, tak se občas asi objeví i nějaká ta boule na hlavě.

Myslím si, že pár základních bodů jsem shrnula a věřím, že jich je ještě mnohem více. Pokud máte nějaké nápady, jak se poprat s malým bytem, tak sem s nimi!:)


20 komentářů:

 1. Moc pěkný a užitečný článek. Já se teď budu stěhovat do Brna do bytu do pokoje pro tři, tak jsem zvědavá jak to přežiju:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jé tak to přeji hodně štěstí a místa!:D:)

   Vymazat
 2. Super článek, skoro ve všem s tebou souhlasím a také mám takový článek v plánu! :) Ty fotky jsou krásné, hrozně se mi líbí poslední, takhle řešené spaní by se mi moc líbilo.

  BLOND SITE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, už se těším na článek z tvého pohledu :)

   Vymazat
 3. Skvělé tipy :) Já bydlím přes školní rok na koleji, takže moc místa tam zrovna není, takže jakýkoliv tip, jak si to tam líp uspořádat se mi hodí :)


  GIVEAWAYAnother Dominika

  OdpovědětVymazat
 4. pěkný článek, my se právě začínáme stěhovat a tu bílou, jak o ni píšeš a světlé barvy preferujeme a chceme pokoj ve světlých barvách, bohužel vzhledem k tomu, že se občas vysypou ségře šminky, koberec světlý být nemůže... :(
  Jinak celkově moc pěkné:)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koberec světlý bych asi ani nechtěla, působilo by to na mě pak už moc bíle celé :D :)
   Někde jsem četla, že je nejlepší vybírat barvu podlahy podle toho, jaké má slečna/žena vlasy... protože co si budeme povídat, ony stále padají a jsou všude... ale blond vlasy se na světlém ztratí a tmavé vyniknou a naopak :)

   Vymazat
 5. Užitečný článek, my jsme se nedávno přestěhovali (ne tedy do svého, na to nejsou finance) a je to mnohem menší než na,co jsem byla zvyklá a člověk se naučí, že toho potřebuje opravdu málo (ne já - oblečení, botů, doplňků kosmetiky se prostě nevzdám:D)
  Každopádně s cenou bytů v Praze máš pravdu, já tento byt hledala půl roku a stále to není ideál.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já si občas říkám, že mám milion zbytečných věcí, momentálně žiji jen s věcmi, které nacpu do cestovky a úplně mi to stačí :D:) ale je fakt, že to jsou věci jen na jedno roční období.... v zimě by mi to nestačilo :D :)

   Vymazat
 6. Pěkný článek :) užitečné rady

  OdpovědětVymazat
 7. Veľmi dobré a užitočné tipy! Taktiež sa mi páčia sprievodné obrázky :)

  A máš veľmi peknú šablónu blogu! (・∀・)

  ♡ * Le blog de la Licorne * ♡

  OdpovědětVymazat
 8. Pěkné tipy. Já jsem naštěstí zůstala v 3+1 po rodičích a nastěhovala si jednu spolubydlící, takže si na prostor nemůžu stěžovat. Ale výhledově bych se ráda přestěhovala, vidím to jako skvělou příležitost, jak se zbavit tolika nashromážděných věcí :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to máš fajn, že jsi nemusela hledat jiné bydlení :)

   Vymazat
 9. Nádherné fotky ako riešiť malý priestor :) Bývam v Prahe tiež v garsonke ale dokonale mi vyhovuje :) Napriek tomu sa už teším raz aj na svoje sťahovanie do svojho :)

  OdpovědětVymazat
 10. Nádherné fotky, krásny dizajn blogu. :)
  Práve "prerábam" svoju izbu a musím povedať, vymyslieť kde čo bude, či sa mi to vojde, do rozpočtu a tak je celkom dosť náročné- hlavne keď mám matku ktorá všetko ešte komplikuje :D

  OdpovědětVymazat